Muzejski vremeplov

1884.

U Poreču osnovan Pokrajinski arheološki muzej Istre - prvi muzej u Istri. Njegovo je djelovanje od početka povezano s Društvom za arheologiju i domovinsku povijest (Società di archeologia e storia patria), na čelu s dr. A. Amorosom.

1926.

U zgradi Istarske sabornice otvoren je Gradski muzej za umjetnost i povijest, pod ravnateljstvom dr. R. M. Cossàra.

1943.

U požaru koji je izbio u Istarskoj sabornici uništen je dio muzejske građe, a mnogi su predmeti oštećeni. Požar i ratna zbivanja prekidaju djelovanje Muzeja.

1952.

Nakon Drugog svjetskog rata porečki je muzej ponovno otvoren pod imenom Kotarski muzej Poreč, a smješten je u baroknoj palači Sinčić. Ravnatelj Muzeja postaje dr. Ante Šonje, koji je obilježio djelovanje Muzeja u poslijeratnom razdoblju.

1983.

Muzej postaje sastavnim dijelom Narodnog sveučilišta Poreč, kasnije Pučkog otvorenog učilišta Poreč.

2008.

Muzej djeluje kao samostalna ustanova pod nazivom Zavičajni muzej Poreštine – Museo del territorio parentino.