Zbirka ostavštine R. M. Cossàra

Voditelj zbirke:Elena Uljančić

Predmeti su dio obiteljske ostavštine R. M. Cossàra, ravnatelja porečkog međuratnog Gradskog muzeja za umjetnost i povijest (Civico museo d'arte e storia) te učitelja likovne umjetnosti u porečkoj školi. Među njima vizualno najatraktivniji fundus čini njegova fototeka. Uz fotografije i negative na staklu, zbirka sadrži i mnoge predmete svakodnevne i osobne uporabe. Osim dragocjenih fotografija muzejskog postava iz njegova vremena, nalazimo fotografije korištene pri objavljivanje stručnih i znanstvenih radova, osobito negative i fotografije etnografske tematike. Zbirka sadrži i fotografije članove njegove uže obitelji. Iz razdoblja kad je obnašao funkciju učitelja likovne umjetnosti u porečkoj školi sačuvane su fotografije s tematikom iz područja povijesti umjetnosti, većinom eksterijeri i interijeri poznatih crkava i drugih građevina.