Etnografska zbirka – tekstil i nakit

Voditelj zbirke:Vltava Muk

Ova vrlo bogata zbirka sadrži vrijedne predmete iz narodnog rukotvorstva Poreštine prvenstveno vezane uz kulturu odijevanja. Sačuvani su muški, ženski i dječji odjevni predmeti, razni uporabni tekstilni predmeti (bisage, posteljina), te nekoliko uzoraka prediva i tkanja. U zbirci se čuvaju i fragmenti ženske građanske odjeće. Posebnu dragocjenost predstavljaju primjerci ženskog ali i muškog tradicijskog nakita. Predmeti su većim dijelom proizvedeni i korišteni od 19. st. do sredine 20. st.

Zbirka predstavlja dragocjen izvor za proučavanje etnografskog naslijeđa Poreča, te za istraživanje nekadašnje kulture odijevanja ruralne Poreštine i Istre. Predmeti su bitni i za izučavanje tehnika tkanja, vezenja i ukrašavanja tekstila, kao i zlatarstva.