U Romaničkoj kući u Poreču uskoro novi stalni postav

U Romaničkoj kući u Poreču uskoro novi stalni postav
Pripreme za otvaranje stalnoga postava u Romaničkoj kući

Nakon što su proljetos dovršeni građevinsko-obrtnički radovi na Romaničkoj kući, jednom od najprepoznatljivijih simbola grada Poreča, krenule su pripreme za otvaranje stalnoga postava. Kroz novi postav će biti predstavljena kultura stanovanja u Poreču od 19. do 20. stoljeća te povijest Romaničke kuće kao jednog od rijetkih očuvanih primjera stambene arhitekture romaničkog razdoblja.
Projekt vodi Zavičajni muzej Poreštine – Museo del territorio parentino, a u potpunosti se financira sredstvima Grada Poreča-Parenzo. Autorice muzeološko-muzoegrafskog koncepta su povjesničarka dr. sc. Elena Uljančić i etnologinja i povjesničarka umjetnosti Vltava Muk. Postav će inovativnim sadržajem i multimedijalnom prezentacijom interpretirati bogatu povijest kulture stanovanja u Poreču kroz muzejske predmete iz fundusa Zavičajnog muzeja Poreštine. Izrada idejnog i izvedbenog rješenja oblikovanja likovnog postava povjerena je Kristini Kalčić Brajković iz porečkog Studija KKA.
- Bogati fundus porečkog muzeja bit će prezentiran u novoobnovljenom jedinstvenom ambijentu. Postav će biti namijenjen svim dobnim skupinama, stručnjacima i široj publici. Radovi teku prema planu, a otvorenje postava, koji će na interaktivan i suvremen način prezentirati kulturu stanovanja, očekuje se krajem prosinca ove godine. Predstavljamo razdoblje kulture stanovanja isključivo u 19. i 20. stoljeću jer je u zbirkama Muzeja sačuvano najviše građe za teme svakodnevice iz spomenutog razdoblja. Iz romaničkog razdoblja, kada je kuća sagrađena, sačuvan je nedovoljan broj predmeta. Odlučili smo sačuvati naziv poznatog porečkog spomenika, no on će poslužiti kao ovojnica za prikazivanje teme kulture stanovanja, najavila je ravnateljica Uljančić.
Romanička kuća izgrađena je 13. stoljeću, a prepoznatljiva je po romaničkim elementima i prekrasnim kamenim klesancima. Veliku restauraciju doživjela je za vrijeme talijanske uprave prošlog stoljeća, a preživjela je i bombardiranje tijekom Drugog svjetskog rata iako je bila kuća u nizu. Danas predstavlja jednu od najprepoznatljivijih zgrada u Poreču te će se njenom građevinskom sanacijom i otvaranjem postava unaprijediti porečka kulturna i turistička ponuda, ali i muzeološko predstavljanje materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa grada. 
- Romanička kuća jedan je od simbola našega grada. Očuvanje i obnova ovakvih spomenika nije samo naša obaveza već i naša dužnost. Jer čuvanjem naše baštine, čuvamo priču našega grada i prenosimo je na nove generacije, a upravo je zadatak ustanova kao što je naš Muzej da na takvim projektima aktivno i rade., kaže gradonačelnik Loris Peršurić. 
Podsjetimo, sanacija ovog zaštićenog kulturnog dobra uključivala je građevinsko-obrtničke radove na pročeljima i u unutrašnjosti, sanaciju međukatnih konstrukcija, statičku stabilizaciju, restauratorske radove na kamenini, kao i stolarske, elektromontažne i strojarske radove. Radove vrijedne ukupno 315.644 eura izvela je licencirana tvrtka Kapitel d.o.o. iz Žminja, nadzor nad radovima povjeren je Istra inženjeringu iz Poreča, dok su konzervatorski nadzor obavljali djelatnici Konzervatorskog odjela u Puli. Investicija je financirana sredstvima Grada Poreča-Parenzo čime se nastavilo najveće ulaganje u kulturnu baštinu u modernoj povijesti Poreča nakon obnove Gornjeg vrtića - Radost II, Palače Sinčić - sjedišta Zavičajnog muzeja Poreštine, gradske rive, dugotrajne obnove Eufrazijeve bazilike u fazama, ugovorene obnove fasade crkve Gospe od Anđela te obnove rodne kuće Joakima Rakovca u obližnjim Rakovcima.