8. IPB: Nove spoznaje o obrtnicima i trgovcima na jadranskom prostoru
Međunarodni znanstveni skup 8. Istarski povijesni biennale održao se od 11. do 13. svibnja u Poreču zahvaljujući zajedničkoj suradnji triju ustanova: Zavičajnog muzeja Poreštine – Museo del territorio parentino, Sveučilišta Jurja Dobrile – Filozofskog fakulteta i Državnog arhiva u Pazinu. Riječ o jednom od rijetkih skupova u regiji koji se bavi temama iz povijesti svakodnevice, a održava se bienalno od 2003. godine. Na skupu se okupio 21 stručnjak iz Hrvatske, Slovenije, Italije i Crne Gore koji su kroz izlaganja predstavili rezultate svojih istraživanja na ovogodišnju temu „Artisani et mercatores: o obrtnicima i trgovcima na jadranskom prostoru“.
Pozdravne govore okupljenima prilikom otvorenja uputili su ravnateljica porečkog muzeja dr. sc. Elena Uljančić-Vekić, kancelar Biskupije porečke i pulske vlč. Sergije Jelenić, zamjenica gradonačelnika Grada Poreča Nadia Štifanić-Dobrilović, prorektorica za znanost i istraživanje Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli dr. sc. Elis Deghenghi Olujić, dekanica Filozofskog fakulteta u Puli dr. sc. Klara Buršić Matijašić te u ime pazinskog Državnog arhiva Sebastijan Legović. Uslijedilo je predstavljanje zbornika radova s prošloga skupa pod naslovom "Religio, fides, superstitiones...: o vjerovanjima i pobožnosti na jadranskom prostoru". Zbornik je u ime uredništva predstavila dr. sc. Marija Mogorović Crljenko, dok su o sadržaju i doprinosu zbornika hrvatskoj historiografiji govorili dr. sc. Dean Krmac i dr. sc. Robert Kurelić.
Skup je otvorila Zdenka Janeković Römer sa Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku izlaganjem naslovljenim „Džore Gostinjin (13. – 14. stoljeće), habitator Ragusii, građanin bez građanskog prava“. U njemu je na primjeru dobro društveno pozicionirnog poduzetnika Džore Gostinjina, stanovnika Dubrovnika, pokazala da je poduzetništvo pružalo put afirmacije i stvaralo različite kriterije i strategije društvenog uspona i pozicioniranja pojedinaca te socijalne distinkcije, neovisno o političkom sudjelovanju pa i o pravnoj definiciji njihova statusa.
Uslijedilo je izlaganje „Gli artigiani nell'Italia comunale: nuove prospettive nelle ricerche degli ultimi decenni“ Donate Degrassi s tršćanskog Sveučilišta koja je prikazala nove perspektive u istraživanjima talijanskih obrtnika i obrtništva srednjovjekovnog razdoblja. Prvu sesiju skupa zatvorila je Darja Mihelič, znanstvena savjetnica u miru iz Ljubljane, izlaganjem „Pomorski trgovski tokovi v Trst (1759 in 1760)“ u kojemu je temeljem gradiva koje se čuva u Državnom arhivu u Veneciji analizirala ulogu i značaj Trsta u pomorskom prometu, vrste roba, smjerove trgovine i sl.
U sljedeća dva radna dana mogla su se čuti izlaganja o trgovcima i obrtnicima i njihovj ulozi kroz povijest na prostoru jadranske regije u vremenskom razdoblju od srednjeg vijeka do početka 20. st. Skup je, kao i prijašnjih godina, bio posvećen temi iz povijesti svakodnevice, a autori su u svojim izlaganjima razmotrili ulogu i značaj ovih posebnih društvenih skupina u gospodarskoj povijesti prvenstveno, ali i u crkvenoj povijesti, povijesti medicine i sl. Izlaganja su bila popraćena raspravama u kojima su sudionici mogli razmijeniti podatke, izvršiti komparativne analize ili doći do novih saznanja, što je umnogome oplodilo rad skupa. Istraživanja o trgovcima i obrtnicima kao specifičnoj skupini su, uz iznimku nekoliko izdanja i radova koji se bave ovom tematikom, do sada zanemarivana u hrvatskoj historiografiji, pa će radovi u pripremi za sljedeći zbornik zasigurno dati poticaj novim istraživanja.
Sudionici su drugog dana održavanja skupa uz stručno vodstvo dr. sc. Ivana Matejčića imali prilike razgledati kompleks Eufrazijeve bazilike. Skup je zaključen najavom organizatora o temi sljedećeg znanstvenog skupa, koji će biti posvećen emocijama u povijesti, a poslijepodne su sudionici uz vodstvo prof. Gaetana Benčića razgledali arheološke lokalitete u Červar-Portu - rimsku vilu i kompleks za proizvodnju amfora na poluotoku Loronu.
Skup i zbornik financijski podržavaju ministarstva kulture i znanosti, Istarska županija, Grad Poreč, gradovi i općine Istarske županije a odvija se u Galeriji Sinčić Zavičajnog muzeja Poreštine. Ulaz je slobodan.