Noć muzeja 2018. u Poreču

Bogati program Noći muzeja u Poreču uključuje igraonice, stručna vodstva, predavanja, projekcije i prezentacije

Zavičajni muzej Poreštine - Museo del territorio parentino i ove je godine pripremio program za obilježavanje manifestacije Noć muzeja, koja će se održati u petak, 26. siječnja 2017. u Istarskoj sabornici (Ulica Matka Laginje 6), u Zavičajnom muzeju Poreštine (Decumanus 9) i na Trgu Marafor.

Program:

18:00 – 19:00 Stare igre za djecu (voditeljice: Vilma Pulin Sirotich i Vltava Muk) // ISTARSKA SABORNICA
18:00 – 19:00 Stručno vodstvo po starogradskoj jezgri (vodstvo: Davor Munda) // ISTARSKA SABORNICA
19:00 – 20:00 Pandolo na Maraforu (voditelji: Sabrina Bonita-Žužić i Gaetano Benčić) // TRG MARAFOR
19:00 – 20:00 Razgledavanje izložbe: Memorija vode // ZAVIČAJNI MUZEJ POREŠTINE
20:00 – 21:00 Razgovor s kazivačima: Priče iz povijesti porečkog sporta (moderatorica: Elena Uljančić-Vekić) // ISTARSKA SABORNICA
21:00 – 21:30 Porečka sportska baština: vitrina Noći muzeja, projekcija fotografija, donacija obitelji Ivana Giannija Šegona // ISTARSKA SABORNICA
21:30 – 22:00 Predavanje: Porečki sport kroz povijest (predavač: Bojan Horvat) // ISTARSKA SABORNICA
22:00 – 24:00 Koncert: Shakers // ISTARSKA SABORNICA

Porečka Noć muzeja započinje u 18:00 sati igraonicom za djecu te večernjim obilaskom starogradske jezgre uz stručno vodstvo, a nastavlja se igrom pandolo na Trgu Marafor s početkom u 19:00 sati. U Zavičajnom muzeju Poreštine od 19:00 do 20:00 sati moći će se razgledati izložba "Memorija vode" nastala u suautorstvu dr. sc. Elene Uljančić-Vekić i Studija Sonda. Program se nastavlja u Istarskoj sabornici u 20:00 sati razgovorom s porečkim sportašima koji će moderirati dr. sc. Elena Uljančić-Vekić, a nakon toga slijede projekcije i prezentacije porečke sportske baštine te donacija obitelji Ivana Giannija Šegona. U u 21:30 sati slijedi predavanje prof. Bojana Horvata o povijesti porečkog sporta. Večer se završava koncertom "Shakersa" od 22:00 do 24:00 sati.
U skladu s pozitivnom praksom i ostvarenim uspjesima, Noć muzeja 2018. koncipirana je kao dinamična manifestacija, a pod naslovom i olimpijskim geslom: "Muzeji i sport – brže, više, jače.../citius,altius, fortius...". Naglasak manifestacije stavljen je na analitičkom sagledavanja postojećih i stvaranju novih zbirki i muzeja na temu sporta, poticanju lokalnih inicijativa na očuvanju i usporednom vrednovanju sporta, u svim njegovim pojavnim oblicima, te stvaranju ozračja osjetljivosti na sport kao kulturološku vrijednost i njegovu prisutnosti u raznolikim oblicima društvenog i individualnog stvaralaštva, te na aktivnom uključivanju posjetitelja u aktivnosti muzeja i stvaranju nove muzejske publike.