Muzej postao vlasnik vrijednih minijatura obitelji Polesini

Minijaturni portreti članova obitelji Polesini s početka 19. stoljeća odnedavno su dio muzejskog fundusa

Radi se o tri minijaturna portreta slikana u tehnici ulja na kartonu, kružnog oblika, uokvirenih u zajedničkom pozlaćenom okviru. Autor portreta je Ermenegildo Solferini. Na njima su prikazani Benedetto Polesini (1783.-1868.), njegova supruga Marianna i njihov sin Gian Paolo (1818.-1882.).

Obitelj Polesini odigrala je značajnu ulogu u političkom, društvenom, gospodarskom, kulturnom i znanstvenom životu Poreča i Istre. Među pripadnicima obitelji u porečkoj povijesti posebno se ističu se biskup Francesco Polesini (1729.-1819.), te Gian Paolo Polesini (1818.-1882.), prvi predsjednik Pokrajinskog sabora Markgrofovije Istre, saborski zastupnik i zastupnik Carevinskog vijeća. U drugoj polovici 19. stoljeća i početkom 20. stoljeća istaknula su se braća Benedetto (1861.-1952.) i Giorgio (1864.-1926.), poznati i kao graditelji dvorca Isabella na otoku Sv. Nikole i obiteljske kuće na rtu porečkog poluotoka (danas Vila Polesini). Obitelj se pred kraj Drugog svjetskog rata seli u Italiju.