Istarska sabornica
Crkva sv. Franje građena je kao dvoranska crkva sa stilskim obilježjima rane gotike. Uz nju se nalazio i samostan s vrtovima, kasnije porušen do temelja.
Tijekom obnove grada u 18. stoljeću franjevački je kompleks doživio velike promjene. Zvonik uz apsidu koji je srušen 1686. godine ponovno je sagrađen u razdoblju od 1708. do 1731. godine u baroknom stilu. Godine 1751. bolonjski umjetnik Giuseppe Montevinti ukrašava strop crkve rokoko štukaturama nježnih oblika, dok venecijanski slikar Angelo Venturini strop oslikava freskama (Bezgrješno začeće, Stigme sv. Franje i Viđenje sv. Antuna Padovanskog).
Napoleonovim ukazom o ukidanju redovništva crkva se zatvara 1806. godine, a franjevci napuštaju Poreč. Sredinom 19. stoljeća obitelj Polesini otkupljuje franjevačku crkvu i horizontalno pregrađuje brod crkve. Donji je dio iskorišten za vinski podrum, a u dvorani na katu održavale su se sjednice Istarskog pokrajinskog sabora od 1861. do 1897. godine.
U međuratnom razdoblju, od 1926. do 1943. godine u njoj je bio smješten porečki Gradski muzej za umjetnost i povijest (Civico Museo d'Arte e Storia).
Franjevačka je crkva po suvremenoj restauraciji i adaptaciji revalorizirana kao spomenik kulture. U njoj se danas održavaju brojne kulturne manifestacije te svečane sjednice Skupštine Istarske županije.
Info za posjetitelje
- Adresa: Ulica Matka Laginje 6, 52440 Poreč
- Ulaz: za vrijeme održavanja manifestacija
- Vodstva: po najavi