Otvorena izložba "Istra u vrijeme Napoleona"

Danas je u Zavičajnom muzeju Poreštine otvorena izložba Državnog arhiva u Pazinu Hrvatska i francuska »Istra u vrijeme Napoleona (1805-1813)«

U lapidariju porečkog Muzeja otvorena je izložba arhivskog gradiva kojim je dokumentirano razdoblje francuske uprave u Istri od 1805. do 1813. godine. U ime domaćina, Zavičajnog muzeja Poreštine, okupljene je pozdravila ravnateljica dr. sc. Elena Uljančić-Vekić. Pozdravne govore uputio je u ime organizatora ravnatelj Državnog arhiva u Pazinu dr. sc. Elvis Orbanić, dodajući da se izložba postavlja prilikom proslave 58. obljetnice osnutka pazinskog arhiva. Prilike u Istri u vrijeme francuske uprave predstavio je dr. sc. Nevio Šetić, vrstan poznavatelj ovoga povijesnog razdoblja, a više o samoj izložbi kazala je autorica Biserka Budicin, viša arhivistica pazinskog Državnog arhiva. Naglasila je da je velik je dio hrvatskog područja početkom 19. stoljeća nepunih devet godina bio pod francuskom upravom. Iako kratka, ta je uprava donijela mnoge promjene i ostavila traga koji je i danas primjetan u upravi i društvu, kao što su na pr.: ukidanje staleških razlika, odvajanje sudstva od uprave, ukidanje samostana i bratovština te crkvenih desetina, uvođenje građanskog braka, vođenje civilnih matičnih knjiga i osnivanje matičnih ureda, izjednačavanje po poreznoj osnovi čime se pomaže seljacima, pokušaji razvoja trgovine, uvođenje sajmova, gradnja cesta i uvođenje redovite pošte, i td.

Izložba se sastoji od nekoliko cjelina: opis vlasti i upravnog aparata od 1806. do 1813., rad općina na primjeru općine Poreč, sudstvo, planovi i karte te tiskovine. Svojevrsnu nadopunu izložbenim panoima predstavlja aplikacija dostupna na ekranu osjetljivom na dodir, gdje se nalaze svi oni spisi koji mogu upotpuniti znanje, zadovoljiti znatiželju i, na određeni način, zaokružiti dojam izložbe. Aplikaciju s ukupno 286 preslika, od čega 236 čine spisi, a ostalih 50 zemljovidi i tiskovine za ovu izložbu je pripremio Sebastijan Legović, viši arhvski tehničar specijalist.

Izloženo je samo neznatan dio onoga što se o francuskoj vlasti može naći u Hrvatskoj i izvan nje, iznijeta tema samo segment, a razina obrađenog tek zagrebena površina. Želja organizatora je produbiti i proširiti spoznaje i stvoriti ''mjesto'' gdje će što je moguće više izvora, konvencionalnog i nekonvencionalnog arhivskog gradiva, znanstvenih, stručnih i drugih radova na ovu temu biti pohranjeno. Izložba će nakon Poreča gostovati u više hrvatskih gradova i Sloveniji.

Izložbu je otvorila zamjenica gradonačelnika Grada Poreča Nadia Štifanić Dobrilović.

Napoleon 1 Napoleon 2 Napoleon 3
Napoleon 4 Napoleon 5 Napoleon 6